35 rokov s migrénou
Vydáno: 01.04.2021

Príbeh úspešného právnika, ktorý má bolesť hlavy od detstva.
Pán Martin je úspešný právnik. Migrénou trpí od detstva, teda 35 rokov. Bežne trpel piatimi až desiatimi záchvatmi migrény do mesiaca, v posledných niekoľkých mesiacoch, vďaka modernej preventívnej liečbe, záchvaty migrény zmizli. Príbeh pána Martina je zaujímavý aj tým, že si vždy našiel spôsob, ako život s migrénou zvládnuť. Vyštudoval náročnú vysokú školu, zvláda profesiu, ktorá je stresujúca a bohatá na rozličné prekvapenia. Dalo by sa povedať, že k migréne pristupuje s rešpektom, ale nepoddáva sa jej, prizná migréne, čo jej patrí, ale nedovolí, aby ovládala jeho život.Kedy ste dostali svoju prvú migrénu a vedeli ste že je to migréna?
Migréna ma začala trápiť už na základnej škole, počas prvej a druhej triedy. Vtedy, v osemdesiatych rokoch, sa ale o migréne nič moc nevedelo. Najmä túto diagnózu nikto nepredpokladal u šesťročného dieťaťa. Moje ťažkosti všetci vnímali ako väčšiu bolesť hlavy. Ja som však cítil, že to nie je "len" bolesť hlavy. Navyše sa k tomu pridávali aj ďalšie typické prejavy migrény, ktoré sú dnes dobre popísané, ako je žalúdočná nevoľnosť, vracanie, svetloplachosť, citlivosť na zvuky. Zvyčajne som s touto bolesťou skončil v riaditeľni, uložený na gauči, kde sa o mňa učitelia starali kým si pre mňa neprišiel otec. Neskôr, v deväťdesiatych rokoch, sa rodičia od lekárov dozvedeli, že by mohlo ísť o migrénu. Žiadne špeciálne vyšetrenie na migrénu sa ale vtedy nevykonávali. Lekári mi predpísali preparát, v ktorom je kombinácia acylpyrínu s kofeínom, pretože niektorým migrenikom kofeín pomáha stlmiť bolesť. Tento liek mi ale pomáhal len čiastočne. Zvyčajne som musel záchvat migrény vydržať a nechať odznieť. Vtedy neboli ešte lieky, ktoré by atak migrény zastavili.
Pre dieťa je také trápenie asi veľmi nepríjemné.
Bolo to nepríjemné, pretože moje bolesti hlavy veľmi často končili vracaním a pobytom na lôžku. Nikoho zo spolužiakov hlava tak moc nebolela, učitelia a ani moji rodičia to nepoznali. Navyše, v mojej blízkej rodine sú lekári, takže bolesť hlavy a s tým súvisiace problémy brali skôr s nadhľadom, pretože v porovnaní s inými chorobami to nie je závažná diagnóza. Snažili sa, aby som sa tomu nepoddával, neprežíval to toľko, pretože atak odznie a bude všetko zase dobré. Ale tú bolesť si v tú chvíľu nezakážete.
Koľkokrát do mesiaca ste mali záchvat migrény?
Úplne presne vám to nepoviem. Záznamy o migréne som si začal viesť až v dospelosti, keď som hľadal nejaký liek, ktorý by mi naozaj pomohol. Ale spätne, keď sa obzriem, tak to mohlo byť tak päť až desať migrén do mesiaca. Bolo to teda asi rovnaké ako v dospelosti, akurát vtedy som nemal po ruke žiadne lieky, ktoré by migrénu zastavili.
Ak sa presunieme v čase, vyštudoval ste právnickú fakultu, teda náročnú vysokú školu, na ktorejsa musíte naučiť veľa informácií naspamäť, ako ste to dokázali?
Pretože som migrénou trpel už od detstva, naučil som sa s ňou žiť. Migréna našťastie nie je fatálne ochorenie, nie ste v ohrození života, záchvat migrény vám "len" občas skomplikuje život, pretože neviete kedy príde. Najviac som sa ataku bál pred skúškami. Ale našťastie v tej dobe, teda v deväťdesiatych rokoch, boli už k dispozícii tzv. Triptany , lieky priamo určené na migrénu. Za roky som už vypozoroval, ako sa cítim, keď prichádza migréna. Viem, ako dlho po nástupe záchvatu som schopný ešte pracovať, a kedy už si musím ísť ľahnúť do tmy a ticha a pokúsiť sa to prespať. Viem, v akom okamihu si liek vziať, a keď som si ho vzal včas, tak ma zvyčajne bolesť hlavy prešla. Už od štúdií som sa zaujímal o rôzne preparáty z radu triptánov , spolu s neurológom som skúmal, ktoré lieky mi zaberajú a ktoré nie. Keď u jedného lieku obmedzili výrobu, vedel som si nájsť iný liek. Mám šťastie, že môj atak migrény trvá najdlhšie 24 hodín, len výnimočne dlhšie. Nebolo to ľahké, ale zvládnuť sa to dalo.
Môžete ešte viac opísať, ako spoznáte, že sa blíži záchvat migrény?
Môžem hovoriť len za seba, u každého chorého prebieha záchvat migrény trochu inak. Mám migrénu bez aury. Nastupujúci záchvat migrény poznám podľa toho, že som zrazu ospalý, hoci som spal dostatočne, príde celkový útlm a začne ma bolieť hlava najčastejšie v čelovej oblasti. Intenzita tejto bolesti stúpa. Vidíte, teraz si uvedomujem, že keď som bol dieťaťom, tak ma začala bolieť hlava typicky v spánkovej oblasti a moja dcéra, ktorá tiež trpí migrénou, to má úplne rovnako. Potom nastupujú sprievodné príznaky ako je svetloplachosť, vadí mi slnko, svetlo, ale aj hluk a v tom najrozvinutejšom štádiu aj bežné pachy, ako je napríklad vôňa jedla.
Lekári a pacienti sa zhodujú, že je dôležité, aby si pacient vzal liek na migrénu včas. Lenže čo to znamená včas? Kedy je to u vás?
Včas pre mňa znamená, že sa tá bolesť hlavy ešte plne nerozvinula. Je to tá chvíľa, kedy by si človek povedal: "No, dá sa s tým ešte fungovať." A je potrebné neprepásnuť ten správny okamih, pretože potom už mi ani triptány nepomáhajú. Vaša otázka je veľmi logická, u každého pacienta je to včas trochu inokedy a musí to vypozorovať. Ja by som povedal, že včas je už pri miernom nástupe bolesti.
Prepáčte, mne stále vŕta hlavou, ako sa s migrénou dá zvládnuť tak náročná škola. Mohli by ste to ešte rozviesť?
Ja myslím, že je to naozaj paradoxne tým, že som migrénou trpel už od detstva, naučil som sa s ňou žiť. Je to súčasť života, s ktorou som sa musel vysporiadať a ani som to nebral ako veľký handicap. Migréna je niečo, čo vás v živote obmedzuje, ale prijal som to ako súčasť svojho života. Hovoril som si, takto to mám, takto to funguje, keď záchvat príde, viem čo mám robiť, ale necítil som sa zo všetkého úplne vyradený. Teda skôr som sa tým nenechal vyradiť. Nikdy som si nehovoril, ja mám tie migrény, tak nemôžem robiť to, či ono. Nechcem vyzerať ako ktovieaký hrdina, ale mám migrénu už dlho, a tak ju beriem skôr ako vec, ktorá prichádza a odíde. Chcel som normálne žiť a študovať a bolo jedno, či sa jedná o základnú, strednú alebo vysokú školu.
Ako to štúdium konkrétne na vysokej škole prebiehalo?
V čase prípravy na skúšku to išlo dobre, pretože som si mohol rozvrhnúť čas na štúdium, ako som potreboval, alebo aj podľa toho, ako som sa psychicky cítil. Horšie to bolo, keď som mal ísť na skúšku. Tiež u mňa, rovnako ako u iných pacientov, psychické rozladenie, stres, nedostatok spánku môžu vyvolať migrénu. V skúškovom období som sa migrény bál najviac. Mal som strach, že to nezachránim ani liekmi. Niekedy som išiel na skúšku aj s miernou migrénou. Pokiaľ by však migréna bola už v tej rozvinutejšie fáze, tak to by som asi nezvládol.
Ako ste sa to naučil zvládnuť pri svojej profesii?
Začínal som ako advokátsky koncipient, a keď som zložil advokátske skúšky, stal som sa advokátom. Neskôr som nastúpil do jednej právnickej firmy a posúval sa až do manažérskych pozícií. Musím povedať, že rovnako ako na štúdiách, som migrénu nebral ako nejaký zásadný handicap. Asi aj preto, že som vedel, že existuje záchrana v podobe triptánov , to človeku dodá relatívny pokoj. Nebol som vystresovaný, že ak na mňa príde záchvat migrény, budem musieť zrušiť schôdzky, súdne konanie, náročný plán padne len kvôli tomu, že som dostal migrénu. Ale ono to nie je iba o liekoch. Je potrebné dodržiavať celú škálu opatrení, trochu prispôsobiť svoj životný štýl tak, aby som migrénu zbytočne nevyvolával. Napríklad mojím spúšťačom migrény je nevyspanie sa, a tak ak som nechcel druhý deň riskovať bolesť hlavy, musel som ísť včas spať. Včas znamenalo a znamená napríklad do polnoci a rozhodne som nesmel prebdieť noc. Musel som sa tiež naučiť zvládať stresové situácie a vyhnúť sa alkoholu. Alkohol je u mňa spoľahlivým spúšťačom migrény. Nikdy som nevypil veľké množstvo alkoholu. Mám to šťastie, že mne alkohol nechutí. Ale keď som niekedy sedel v kruhu spolužiakov a dal si predsa len dve deci vína, tak mi zvyčajne bolo druhý deň zle a prišla migréna. V neskoršom veku mi už nevadilo povedať, pozri ja nepijem, mne to nechutí a je mi po alkohole zle. Samozrejme na stretnutia alebo posedenia s blízkymi ľuďmi občas chodím, ale pokojne si dám nealko.
Patria medzi vaše spúšťače migrény aj niektoré potraviny?
Nie. Naopak mám vyskúšané nápoje a potraviny, ktoré mi pomáhajú sa bolesti zbaviť, alebo aspoň tú migrénu utlmiť. Medzi tieto potraviny patria čokoláda a všeobecne sladké, tiež kofeín mi pomáha. Takže v prípade migrény si dám treba trochu Coca-coly, ktorú inak v podstate nepijem, alebo Red Bull, ktorý obsahuje okrem kofeínu aj taurín . Dobre u mňa funguje aj sladká káva.
Liečili ste sa aj nejakou preventívnou liečbou?
No iste,le bolo to úplne neúčinné. O preventívnu liečbu som sa začal zaujímať zhruba pred pätnástimi rokmi, keď som začal mať viac atakov migrény do mesiaca a logicky sa zvyšovalo aj množstvo liekov, ktoré som zhltol, až som z toho som nemal dobrý pocit. S prestávkami počas desiatich rokov sme sa snažili nájsť s neurologom nejaký liek preventívnej liečby, ktorý by mi pomohol. Začal som si viesť denník migrenóznych stavov, vybral som si na to vtedy kartičku menštruačného kalendára, kde som si zaškrtal políčka a písal si k tomu skratky liekov. Je to úsmevné, ale v tej dobe žiadne štandardizované denníky migrenóznych stavov neexistovali. Ani jedna preventívna liečba však nemala žiadny pozitívny efekt, to v lepšom prípade. V horšom prípade bol efekt negatívny, pretože po niektorých liekoch som bol ospalý a otupený. Možno to bolo tým, že lekári ešte nemali toľko skúseností, ale ani tam sme nenašli riešenie. Počas týchto desiatich rokov som vyskúšal s prestávkami asi šesť preparátov preventívnej liečby a potom som túto cestu opustil. Navyše, ani jeden z týchto liekov nebol priamo určený na liečbu migrény, ale boli to lieky zo skupín, ktoré sú určené napríklad na epilepsiu.
V súčasnej dobe je k dispozícii v rámci preventívnej liečby na migrénu nová moderná liečba. Máte s ňou nejakú skúsenosť?
Mám s ňou skúsenosť a tá skúsenosť je veľmi pozitívna. Je to pomerne čerstvé, ale v posledných mesiacoch som vďaka tejto liečbe nemal migrénu ani jeden deň v mesiaci. Spočiatku som ale bol veľmi skeptický. Asi pred rokom sa ku mne začali dostávať informácie z lekárskych kruhov, že táto preventívna nová liečba určená priamo na liečbu migrény existuje, a že by snáď mohla zaberať. Avšak v slovenskom mediálnom priestore som o tom moc informácií nenašiel a až keď som sa pozrel na weby z USA, kde táto forma liečby prebieha asi už dva roky, tak som zistil, že skúsenosti sú pozitívne. Zhodou okolností sa vlani začali moje záchvaty migrény zhoršovať, takže som trikrát skončil na infúziách v nemocnici. Dokonca ma atak prepadol aj na jednom dôležitom pracovnom stretnutí, čo bolo veľmi nepríjemné. Po pravde povedané, moje očakávania od tejto liečby s ohľadom na predchádzajúce skúsenosti neboli veľké, skôr by sa dalo povedať skromné, a za úspech by som pokladal zníženie počtu migrén v mesiaci aspoň o pár záchvatov. Keď som prišiel k neurologičke v nemocnici v mieste bydliska a pýtal sa na nové lieky,dozvedel som sa, že skutočne niekoľko dávok týchto liekov majú k dispozícii, ale potom už treba žiadať poisťovňu o schválenie. Počas štyroch mesiacov som dostal každý mesiac jednu dávku lieku a žiadny záchvat migrény neprišiel. Keď so mnou po každej dávke lekárka spisovala dotazník s otázkami, ako napríklad o koľko záchvatov migrény menej som v mesiaci mal, aké som pociťoval vedľajšie účinky, a ja som jej na všetky otázky v dotazníku odpovedal, že žiadne a ona postupne vyškrtala všetky políčka, zostala na mňa prekvapene pozerať. Potom ale nastalo čakanie na schválenie liečby a ja som si nevedel predstaviť, že by som o túto liečbu prišiel. Vložil som sa do tohto procesu teda aktívne a nakoniec sa podarilo získať liečbu v mieste môjho bydliska. Musím povedať, že mi v tomto aktívnom hľadaní pomohli lekári aj iní ľudia, ktorí sa touto problematikou z odborného hľadiska zaoberajú, a ja som im za tento ľudský prístup vďačný.
Hovorili ste o životnom štýle, čo patrí do vášho životného štýlu a čo vám pomáha?
Veľa športujem, ako je známe pri športe na telo pôsobia endorfíny, takže to mi veľa pomáha na psychiku. Rozmýšľam, či som išiel niekedy športovať a prešla ma bolesť hlavy. To asi nie, ale šport je pre mňa určite prevenciou proti stresu. Stres, pocit psychického dyskomfortu s nástupom migrény veľmi súvisia. Vyvolávajú určitú poruchu v mozgu, ktorá potom spôsobí bolesť. Náporom na psychiku môže byť napríklad náhla zmena plánu. Niekto vám niečo preorganizujem, máte niekam ísť, máte niečo dohovorené a príde zmena. Väčšina ľudí takú situáciu spracuje dobre, ale u mňa takáto situácia celkom často migrénu vyvolala.
Prepáčte, ale mne, a možno to vidím očami laika, pripadá, že profesia právnika je naozaj veľmi psychicky náročná a vy ste v nej úspešný, čo je ten kľúč k tomu, aby ste všetko takto po celé tie roky dobre zvládli?
Veľa je to o tom, že ma moja práca baví. Keď niečo robíte s nadšením, práca je pre vás poslaním, sebarealizáciou, tak aj napriek tomu, že je náročná, tak frekvenciu záchvatov migrény nezvyšuje, skôr naopak. Aspoň u mňa to tak je.
Čo by ste poradili záverom, ako žiť s migrénou a zvládnuť to?
Myslím, že ide o prístup. Ja som si vždy hovoril, že je mnoho ochorení, ktoré sú oveľa horšie, neviete ako sa vyvinú. Dôležité je nepoddávať sa tomu príliš a nazerať na to, ako na niečo, čo je síce nepríjemné, s čím musím fungovať, ale čo sa dá riešiť. Povedal by som, že pomáha zdravý optimizmus a odhodlanie, že keď záchvat migrény príde, tak ho zastavím.
Zdieľať na FB
Audia a videa