Čo by ste mali vedieť o novej modernej liečbe migrény?
Vydáno: 20.02.2022

So skúsenou neuroložkou MUDr. Anettou Kováčikovou
Neurologičku MUDr. Anettu Kováčikovú z Ambulancie bolesti hlavy, Klinickej ambulancie Neurologickej kliniky SZU a UNB Ružinov, Univerzitnej nemocnice v Bratislave, sme požiadali o odpovede na základné otázky kladené v súvislosti s liečbou migrény. Tentoraz sme prebrali novú modernú preventívnu liečbu migrény.Nová moderná preventívna liečba
Správna preventívna liečba zníži intenzitu a frekvenciu atakov migrény, zníži dobu trvania záchvatu a predchádza vzniku liekovej bolesti hlavy, t. j. bolesti hlavy z nadužívania liekov, a vzniku chronickej migrény.
Keď sa bolesti hlavy vyskytujú 14 a viac dní do mesiaca, počas viac ako 3 mesiacov a aspoň 8 dní v mesiaci majú charakteristické znaky migrény – ide o chronickú migrénu. Ak súčasná liečba minimálne troma účinnými látkami na profylaxiu migrény bola nedostatočne účinná alebo kontraindikovaná, alebo pri nej došlo k výskytu nežiaducich reakcií, alebo intolerancie, neznášanlivosti, je indikovaná a zdravotnou poisťovňou preplácaná nová moderná liečba chronickej migrény.
V kompetencii špecialistu neurológa je profylaktická liečba chronickej migrény u dospelých pacientov, kde je novým trendom nová moderná liečba monoklonálnymi protilátkami proti CGRP alebo CGRP receptorom, ktorá sa aplikuje vo forme injekčného roztoku v injekčnom pere subkutánne (podkožne) v mesačných alebo 3 mesačných intervaloch. Nová moderná liečba je preskripčne viazaná na neurológa.
Ak sa po 3 mesiacoch od začatia podania novej modernej liečby nezníži počet migrenóznych dní do mesiaca aspoň o 50 % v porovnaní so stavom pred začatím liečby, ďalšia liečba nie je hradená zdravotnou poisťovňou. Prehodnotenie liečby je každých 6 mesiacov. Novú modernú liečbu je možné predpísať aj bez schválenia zdravotnou poisťovňou. V tom prípade si ju pacient hradí sám.
V ambulancii neurológa sa podá prvá dávka novej modernej liečby vo forme injekčného roztoku v injekčnom pere subkutánne (podkožne). Pacient je poučený o spôsobe aplikácie, aby si ju neskôr mohol aplikovať sám v domácom prostredí.
Ako nová moderná liečba v mozgu funguje?
Neurotransmitery hrajú dôležitú úlohu pri vzniku migrény. Sú to chemické latky uvoľňované z nervových zakončení, umožňujúce šírenie podráždenia v nervovom systéme alebo vyvolanie určitej reakcie, ako sú sťah svalu alebo vyprázdnenie žľazy. Jedným z najdôležitejších neurotransmiterov je serotonín, kalcitonínovému génu podobný peptid (CGRP) a iné. Do úvahy prichádza aj genetická predispozícia.
Vplyvom vonkajších faktorov (ako stres, emócie, zmena počasia, diétne chyby, spánkový režim, alkohol, čokoláda, vône, pachy...) a vnútorných podnetov (napr. hormonálne zmeny u žien) sa aktivuje hypersenzitívne migrenózne centrum v oblasti mozgového kmeňa a hypotalamu. Následne dochádza k podráždeniu určitých časti trojklanného nervu a reakcii nervového systému, a tým k uvedomeniu si bolesti.
Nová moderná liečba charakteru humanizovaných monoklonálnych protilátok je namierená proti bielkovine CGRP (fremanezumab, galcanezumab) alebo proti jej receptoru (erenumab), ktoré sú dostupné a hradené zdravotnou poisťovňou na Slovensku.
V mojej neurologickej praxi mám skúsenosti s dvomi liekmi novej modernej liečby chronickej migrény. Liečba je dobre tolerovaná, bez komplikácií, s podstatným liečebným benefitom. Dochádza k výraznému zníženiu intenzity a frekvencie atakov bolesti hlavy, skráteniu doby trvania bolesti hlavy, redukcii užívania analgetík či triptanov, nulovému riziku vzniku bolesti hlavy z nadužívania liekov proti bolesti. A v podstatnej mierne je výrazne zlepšená kvalita života pacienta, rodinný, osobný, pracovný a spoločenský život pacienta.
V súčasnosti existujú už aj rôzne mobilné aplikácie pre pacientov, ktoré im pomáhajú manažovať ich migrénu. Ide o mobilnú aplikáciu MIGRÉNA KOMPAS.
Zdieľať na FB
Audia a videa